Koło Przyrodnicze Podróżniczek
Koło Przyrodnicze PODRÓŻNICZEK zaprasza do zaprzyjaźnienia się z przyrodą
Nowość w ofercie edukacyjno-rozrywkowej GOKiS – od stycznia 2022 zaczyna działać Koło Przyrodnicze PODRÓŻNICZEK.
PODRÓŻNICZEK to obietnica małych i większych wypraw w świat przyrody, ale też niewielki, pięknie ubarwiony i pięknie śpiewający ptak z rodziny drozdowatych. Liczne grono ornitologów twierdzi, że podróżniczek to - niespodzianka! - najpiękniejszy polski słowik. Przy odrobinie szczęścia podróżniczka można wypatrzeć i usłyszeć nad Bugiem (podgatunek Luscinia svecica cyanecula). Przewidując problemy ze spotkaniem podróżniczka w naturze zaprosiłam go do logo Koła. Niech wdzięk i urok pierzastego podróżniczka zachęci podróżników młodszych i starszych do zagłębienia się w tajemnice natury!!!
Co ma w planach Koło Przyrodnicze PODRÓŻNICZEK?
Najogólniej mówiąc - działanie na rzecz przyrody w formule 3 x P: Poznaj – Pokochaj – Pomagaj.
Poznaniu przyrody będą służyć wykłady, prezentacje, spotkania z przyrodnikami (różnych specjalności), wyprawy terenowe, podglądanie natury z lądu, wody i powietrza. Kto zechce, ten najciekawsze wydarzenia uwieczni na zdjęciach i filmach (telefon komórkowy ma każdy).
Poznanie przyrody to prosta droga do zaprzyjaźnienia się z nią, a potem jej pokochania. Każdy może samodzielnie wybrać to, co budzi jego najcieplejsze uczucia. Rzeka? Rośliny? Ptaki? Ssaki? Owady? Pająki (dlaczego nie?)? Płazy i gady? – wybór należy do Was
Pomocy potrzebuje przyroda, ale też osoby zawodowo z nią związane. Część z Was już wie jak mądrze pomagać przyrodzie – znacie zasady dokarmiania ptaków, braliście udział w wieszaniu i/lub czyszczeniu budek lęgowych, uczestniczyliście w Operacji CZYSTA RZEKA.
Dalej będziemy działać w tym kierunku – zadbamy o pójdźki i czystość rzeki, wesprzemy obrączkarzy oraz organizacje zajmujące się monitoringiem i ochroną przyrody.
Na początek zapraszamy na Zimowe ptakoliczenie – 29.01.22 – zajęcia terenowe – liczymy ptaki w ogrodach, sadach i na działkach, a wynik obserwacji przekazujemy do Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (OTOP – zapamiętajcie ten skrót).
W lutym i marcu będzie dużo o sowach, będzie też mowa o ptasich gniazdach i czyszczenie budek lęgowych na osiedlu Zacisze.
W kwietniu…. niespodzianka, w maju i czerwcu zajęcia terenowe z użyciem różnego sprzętu do podglądania przyrody (też niespodzianka) oraz odrobina survivalu czyli jak się nie zgubić bez GPS (podstawowa umiejętność obserwatorów przyrody).