Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Eksplozja Kolorów

Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Małkińska Noc Nadbużańska

80 Rocznica wybuchu II Wojny Światowej

Koło Przyrodnicze Podróżniczek

Koło Przyrodnicze PODRÓŻNICZEK zaprasza do zaprzyjaźnienia się z przyrodą

 

Nowość w ofercie edukacyjno-rozrywkowej GOKiS – od stycznia 2022 zaczyna działać Koło Przyrodnicze PODRÓŻNICZEK.

PODRÓŻNICZEK to obietnica małych i większych wypraw w świat przyrody, ale też niewielki, pięknie ubarwiony i pięknie śpiewający ptak z rodziny drozdowatych. Liczne grono ornitologów twierdzi, że podróżniczek to - niespodzianka! - najpiękniejszy polski słowik. Przy odrobinie szczęścia podróżniczka można wypatrzeć i usłyszeć nad Bugiem (podgatunek Luscinia svecica cyanecula). Przewidując problemy ze spotkaniem podróżniczka w naturze zaprosiłam go do logo Koła. Niech wdzięk i urok pierzastego podróżniczka zachęci podróżników młodszych i starszych do zagłębienia się w tajemnice natury!!!

 

Co ma w planach Koło Przyrodnicze PODRÓŻNICZEK?

Najogólniej mówiąc - działanie na rzecz przyrody w formule 3 x P: Poznaj – Pokochaj – Pomagaj.

Poznaniu przyrody będą służyć wykłady, prezentacje, spotkania z przyrodnikami (różnych specjalności), wyprawy terenowe, podglądanie natury z lądu, wody i powietrza. Kto zechce, ten najciekawsze wydarzenia uwieczni na zdjęciach i filmach (telefon komórkowy ma każdy).

Poznanie przyrody to prosta droga do zaprzyjaźnienia się z nią, a potem jej pokochania. Każdy może samodzielnie wybrać to, co budzi jego najcieplejsze uczucia. Rzeka? Rośliny? Ptaki? Ssaki? Owady? Pająki (dlaczego nie?)? Płazy i gady? – wybór należy do Was

Pomocy potrzebuje przyroda, ale też osoby zawodowo z nią związane. Część z Was już wie jak mądrze pomagać przyrodzie – znacie zasady dokarmiania ptaków, braliście udział w wieszaniu i/lub czyszczeniu budek lęgowych, uczestniczyliście w Operacji CZYSTA RZEKA.

Dalej będziemy działać w tym kierunku – zadbamy o pójdźki i czystość rzeki, wesprzemy obrączkarzy oraz organizacje zajmujące się monitoringiem i ochroną przyrody.

Na początek zapraszamy na Zimowe ptakoliczenie – 29.01.22 – zajęcia terenowe – liczymy ptaki w ogrodach, sadach i na działkach, a wynik obserwacji przekazujemy do Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (OTOP – zapamiętajcie ten skrót).

W lutym i marcu będzie dużo o sowach, będzie też mowa o ptasich gniazdach i czyszczenie budek lęgowych na osiedlu Zacisze.

W kwietniu…. niespodzianka, w maju i czerwcu zajęcia terenowe z użyciem różnego sprzętu do podglądania przyrody (też niespodzianka) oraz odrobina survivalu czyli jak się nie zgubić bez GPS (podstawowa umiejętność obserwatorów przyrody).